poniedziałek, 24 kwietnia 2017

TYLKO KOCHANKA - HANNA CYGLER

Pod koniec marca nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazała się najnowsza książka naszej rodzimej pisarki  - Hanny Cygler "Tylko kochanka" (podobno woli gdy mówi się o Niej  autorka, aniżeli pisarka). Dzięki uprzejmości REBIS otrzymałam jeszcze przed jej premierą swój egzemplarz książki. 
Nie ukrywam, że byłam ciekawa tej pozycji, raz że nie miałam przyjemności czytać książek tej autorki, a dwa bo ostatnio bardzo rzadko zdarzało mi się czytać literaturę obyczajową. Schematy jednak trzeba łamać i swoje gusta czytelnicze rozszerzać, żeby nie było nudno :)
ONA - Lena Walter - żeby uciec przed przeszłością wyjeżdża z prowincjonalnego miasteczka za granicę. Podróżuje i szuka lepszego życia. Po drodze zawiera fikcyjne małżeństwo aby dostać legalną pracę. Małżeństwo kończy się rozwodem. Los pcha ją na hiszpańską Rivierę gdzie poznaje Carla. Związek z nim to życie w luksusie, ale w konsekwencji - tylko kłopoty. To silnie stąpająca po ziemi ale zarazem wrażliwa kobieta, która mimo przeciwności losu wciąż się nie poddaje. Po latach spędzonych na emigracji wraca do rodzinnego Gniewu gdzie nie przejmując się plotkami i niezbyt chlubną opinią prowadzi mały pensjonat, który tak naprawdę nie przynosi realnego zysku, żeby było mało to na dodatek zostaje uwikłana w sprawę śmierci szkolnej przyjaciółki. Skrzętnie ukrywa pewną tajemnicę i ma kłopoty finansowe. Samo życie :)

ON - Jakub Kozak - szanowany prawnik, który zrobił zawrotną karierę w londyńskich kancelariach prawniczych.  Z przyczyn osobistych wraca do Polski gdzie musi zaopiekować się kilkuletnią córką. Przystaje również na propozycję swojego szefa i ma za zadanie rozwikłanie pewnej sprawy, która jest związana z osobą Leny Walter.

Czy spotkanie Leny z Jakubem który w środku nocy dzwoni do jej pensjonatu odmieni życie Leny, wniesie nadzieję i przywróci wiarę w lepszy los? Czy  tych dwoje są tak naprawdę wobec siebie szczerzy? Czy spotkanie z córką Jakuba odmieni Jej i Jego życie, z którą On nie miał najlepszego kontaktu? Czy tych dwoje otworzą się na siebie,  czy pozornie sytuacja bez wyjścia tak naprawdę nią jest, czy też otwiera nowe drzwi?
To opowieść o decyzjach nie zawsze zgodnych z własnym sumieniem, o świadomych wyborach nie do końca właściwych, konsekwencjach jakie są owocem tych decyzji oraz  o zaczynaniu życia na nowo i konfrontacji z samym sobą. To również historia o emigrantach, którzy w poszukiwaniu lepszego i dostatniego życia przekraczają granicę własnej przyzwoitości. To również powieść o powrotach do rzeczywistości, która jest już zupełnie inna - a ludzie nie zawsze przychylni.Nie zdradzę Wam szczegółów książki ponieważ nie będziecie mieli ochotę po nią sięgnąć, znając jej fabułę. Jednak to lekka i przyjemna - a przede wszystkim życiowa opowieść, którą możecie zabrać ze sobą na majówkę i gwarantuję, że nie będziecie żałować. Ja zaś dziękuję Domu Wydawniczemu REBIS za możliwość jej przeczytania przedpremierowo.

A Wy coś możecie mi polecić  lekkiego, fajnego do poduszki (ps. i nie wojennego ;) 

Jestem ciekawa co czytacie.

Ściskam  - D O R O T A


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DZIĘKUJĘ ZA TWÓJ KOMENTARZ :)